Volatilita - let aktiv, se kterým je nutné počítat

ROIER
17. 03. 2023
3 min

Emoce, které při investování zažíváme, ať jde o euforii z růstu hodnoty, nebo o hrůzu při jejím pádu, jsou výsledkem jevu zvaného volatilita. Obecně jde o kolísání ceny aktiva v čase. Čím je volatilita vyšší, tím prudší pády a strmější růsty může aktivum generovat. Různé typy investic inklinují k různé míře volatility. 

Standardně jde ruku v ruce s volatilitou i míra rizikovosti investice. Progresivní investice jako kryptoměny mohou vykazovat vysokou míru kolísání. Oproti tomu konzervativnější instrumenty prudkými změnami většinou netrpí. Jisté je, že si každý musí sám za sebe vyhodnotit, jakou míru rizika, volatility a potenciálního zisku (či ztráty) hodlá podstupovat. 

Určitým klíčem k tomu, jak výkyvům čelit, může být diverzifikace investičního portfolia nebo takzvaný Dollar cost averaging, což je investiční strategie spočívající v tom, že investor dané aktivum kupuje dlouhodobě a pravidelně, čímž v čase vyrovnává výkyvy, a zplošťuje tak křivku volatility.

Mezi nejvolatilnější investice patří již zmíněné kryptoměny. Vývoj jejich hodnoty často připomíná divokou horskou dráhu. O něco stálejší by pak měly být jednotlivé akcie a ještě lépe na tom pak bývají ETF fondy, které z podstaty věci lépe vyrovnávají kolísání jednotlivých akcií v nich zastoupených. Nejnižší míru kolísání pak standardně vykazují vládní dluhopisy, avšak i ty dokážou překvapit sebezkušenější investory. Téměř nulovou volatilitou disponují peníze, protože zatímco akcie Tesly může fatálně ovlivnit jeden tweet, stovka je stále stovkou. Pokud teda danou stovku nevytiskla vláda nestabilní země, která se rozhodne přes noc škrtnout dvě nuly. I s takovým případem máme neblahé zkušenosti.

Čímž se dostáváme k dalšímu jevu, který volatilitu dokáže ve velké míře ovlivňovat, a to je (geo)politická situace. Vzpomeňme si třeba na to, co udělalo s ropou rozšíření covidu, kdy cena za barel klesla k nule. Oproti tomu ruská agrese ceny ropy vyšponovala k hranici 100 dolarů.

Mezi aktiva, která nejsou tolik náchylná na kolísání hodnoty, patří nemovitosti. Důvodů k jejich relativní stabilitě (například oproti akciím), je několik:

  1. Delší držba a nízká likvidita

Nemovitosti nelze koupit a prodat přes noc. Dlouhodobější držba lépe odolává aktuálnímu sentimentu na trhu a nízká likvidita (možnost se aktiva rychle zbavit) zabraňuje panickým výprodejům.

  1. Fyzický rozměr

Vzhledem k tomu, že nemovitost je fyzický objekt, je nabídka z podstaty omezená prostorem, časem a stavebním materiálem. 

  1. Nízká korelace s trhy

Zatímco akcie mohou svou hodnotu měnit několikrát denně a vývoj jejich hodnoty často úzce souvisí s vývojem trhu, u nemovitosti je tato korelace mnohem nižší.

  1. Předvídatelnost

Hodnota nemovitostí je mnohem lépe predikovatelná. Celý realitní trh se až na mimořádné události mění oproti akciovým trhům předvídatelně a s dlouhou setrvačností.

Pamatujme však na to, že volatilita je pouze jedním z mnoha faktorů, které je při investování potřeba brát v úvahu. Je také nutné zohlednit například návratnost, délku investice, finanční cíle a další faktory.

Mimochodem, pokud vás zajímá, jaké zkušenosti má s volatilitou náš CEO David Bystrzycki, přečtěte si jeho sloupek v týdeníku Ekonom, který jsme pro vás nechali odemknout zde.

NOVINKY PRO INVESTORY

Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu

Podmínky zpracování osobních údajů
Úspěšně odesláno!
Něco se nepodařilo. Zkuste to prosím znovu.
HLAVNÍ STRANA
INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Jak investovat

Další články