Na 80 % Čechů se bojí inflace. Třetina z nich přitom nechává ležet peníze na účtech

Roier
20. 9. 2021

Míra inflace přesahující aktuálně 4 %, slova politiků o zdražování, rostoucí ceny nemovitostí a další negativní informace se odrážejí ve finančních náladách Čechů. Konkrétně vysoké inflace se obává 80 % lidí. Překvapivá je ale jejich reakce na danou situaci: 62 % oslovených nehodlá v nejbližší době podniknout se svými financemi žádné kroky, které by znehodnocování jejich vlastních peněz mohlo zmírnit. Zjistil to aktuální reprezentativní průzkum investiční platformy ROIER, který na 1050 respondentech z celého Česka realizovala prostřednictvím aplikace Instant Research agentura Ipsos.

Strach ze znehodnocení vlastních peněz je podobný u mužů i u žen, obavy v 80 procentech svorně vyjádřila obě pohlaví. Liší se ale výrazněji podle místa pobytu. Nejméně se inflace obávají obyvatelé Libereckého kraje (68 %), nejvíce pak lidé na Vysočině (86 %).

Aktuální míra inflace v Česku už překročila hranici 4 %, s čímž v průzkumu souvisela i otázka, jaké mají respondenti plány se svými penězi. Výsledek je překvapivý: téměř dvě třetiny lidí (62 %) nehodlají v aktuální situaci dělat nic. Na 37 % Čechů přímo uvedlo, že peníze nechávají ležet na svém běžném účtu.

Čtvrtina oslovených (24 %) naopak uvedla, že se chystá své peníze nějakým způsobem investovat. K investování se přiklání více mužů než žen (30 % oproti 17 %). Chuť lidí investovat je přitom vyšší v Čechách (28 %) než na Moravě (20 %).

“Jsme svědky dramatického nárůstu inflace, která lidem vysává peníze z účtů. Zároveň žijeme v éře, kdy o investování uvažuje nebo se do něj aktivně zapojuje stále více lidí. Investiční aplikace a různé nové formy participačního investování zažívají boom. Drobné a střední investory láká nejen možnost investovat své peníze do více oblastí, a rozložit tak riziko, ale také fakt, že pro investování nepotřebují žádného poradce či brokera, o jehož důvěryhodnosti by mohli mít pochybnosti,” říká spoluzakladatel investiční platformy Roier David Bystrzycki.

Přestože možnosti investování se v poslední době i díky vzniku nových fintechových investičních platforem rozšířily a otevřely drobnějším investorům, Češi jsou v oblasti investic stále poměrně konzervativní. Investice do cenných papírů (9 %) jsou u Čechů obdobně oblíbené jako investice do nemovitostí (10 %).

Podle Bystrzyckého opatrnost Čechů pustit se do větších investičních aktivit může souviset i s prostým faktem, že řada lidí nemá dostatečné finanční rezervy. “Polovina lidí má k dispozici méně než 100 tisíc korun. Rezervu přes půl milionu uvedlo jen 13 % oslovených. Přibližně čtvrtina (26 %)  lidí tvrdí, že na investování jim nezbývají žádné volné prostředky,” vysvětluje Bystrzycki.

Češi tak s inflací hodlají bojovat hlavně pomocí šetření. V otázce, zda jsou zvyklí šetřit, odpovědělo kladně 76 % oslovených. Nejvíce šetří lidé ve Středočeském kraji (83 %), nejméně v Libereckém kraji (63 %), což kontrastuje s prvenstvím Libereckého kraje jako regionu, kde se lidé nejméně bojí inflace.

I v otázce způsobů spoření nepřekvapili Češi zásadní mírou kreativity. Nejvíce zastoupené je penzijní spoření (61,3 %), nejméně oblíbený je pak termínovaný účet (6,5 %).

NOVINKY PRO INVESTORY

Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu

Podmínky zpracování osobních údajů
Úspěšně odesláno!
Něco se nepodařilo. Zkuste to prosím znovu.
HLAVNÍ STRANA
INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Jak investovat

Další články