Jaký má inflace dopad na vaše úspory a investice?

8. 9. 2021

Nejlepší způsob, jak ochránit své našetřené peníze, je pochopení, jakým způsobem fungují tržní síly a ekonomické zákonitosti.

Pokud se o svět financí zajímáte byť jen okrajově, téma inflace vás určitě nemohlo minout. Je třeba se inflace obávat? Pojďme se na toto téma podívat blíže v kontextu investičních plánů.

Inflace je ekonomický stav, kdy rostou průměrné ceny napříč celou ekonomickou sférou, čímž se snižuje kupní síla peněz. Například televize, která dnes stojí 10.000 Kč, bude příští rok při 3% inflaci stát 10.300 Kč (za předpokladu, že cena poroste s inflací), přičemž podle dostupných dat je aktuální inflace v ČR 3,4 % (červenec 2021). Tato hodnota se bude dál měnit v závislosti na stavu makroekonomiky.

Jak inflace ovlivní mé našetřené peníze?

Kvůli rostoucím cenám se inflace může z dlouhodobého hlediska neblaze projevit na hodnotě vašich našetřených peněz. Tento negativní jev se nejvíce projeví u hotovosti. Když si schováte pod polštář 100.000 Kč, tak za deset let si za tuto hodnotu koupíte mnohem méně, protože kupní hodnota této částky bude výrazně nižší.

Pakliže se o peníze pod polštářem bojíte a svěříte je raději své bance, odmění vás úrokem za udělenou možnost disponovat jimi. Tento úrok ale účinek inflace vyrovná jen stěží, protože se úrokové sazby spořících účtů pohybují v desetinách procent.

Jak inflace ovlivní mé investice?


Různé typy investic si s inflací poradí odlišně. Například u akcií může být tento dopad smíšený. V ekonomických fázích, kdy se trhu daří, bývá inflace vysoká. Společnosti prosperují, což pozitivně ovlivní cenu jejich akcií, nicméně proti tomuto trendu může jít opět inflace, která se nepřímo podílí na růstu mezd nebo surovin, což hodnotu akcií dané firmy může ovlivnit negativně. Z historie pak víme, že když klesá hodnota peněz, profitují z toho drahé kovy, typicky zlato.

Ekonomické zákonitosti jsou v tomto případě relativně přímočaré - peníze uložené na bankovním účtu přichází o svou kupní sílu. Pro jejich zhodnocení je tedy potřeba dostat se nad inflační hodnotu. Někdo volí investice s potenciálně vyšším výnosem, mezi které patří třeba akcie nebo v dnešní době extrémně oblíbené kryptoměny. Tento typ investic může potenciálně vydělat více, ale nese s sebou podstatně vyšší míru rizika.

V případě platformy Roier se pro naše investory snažíme najít zlatý investiční střed, kdy výnos z investic převyšuje výkon konzervativních dluhopisů a pohodlně ochrání peníze před inflací. Na druhou stranu nám jde o maximální zajištění, které zvyšuje bezpečnost investic. O tom, jak jsou investice Roier zajištěné, se dočtete zde.

NOVINKY PRO INVESTORY

Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu

Podmínky zpracování osobních údajů
Úspěšně odesláno!
Něco se nepodařilo. Zkuste to prosím znovu.
HLAVNÍ STRANA
INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Jak investovat

Další články