Bezpečí vašich investic v bouřlivých dobách

Roier
03.03.2022

Každý z nás nejspíš touží po světě, který je bezpečným místem. Jakmile ale pomyslný koráb civilizace vpluje do rozbouřených vod, začne být otázka bezpečí nás i našeho majetku vážným a významným tématem. Začneme se totiž obávat o zachování toho, co jindy považujeme za naprostou samozřejmost

Otázka bezpečí se bytostně týká i investic, které jsou výsledkem naší dlouholeté práce a na které spoléháme jako na uchovatele námi vybudovaných hodnot. Každá investice s sebou nese určitou míru rizika, protože neexistuje žádný investiční instrument, který by stoprocentně garantoval budoucí výnos a uchování hodnoty investice. Krom rizika hraje při úvahách nad investicemi důležitou roli také čas. Ten s sebou při pohledu do budoucnosti sice nese spoustu neznámých, na druhou stranu ale dokáže vyrovnávat různé propady trhů a “zplošťovat” rostoucí křivku výnosů.

Mezi investice s nízkou mírou rizika, které označujeme za konzervativní, patří hlavně státní dluhopisy a bankovní produkty jako spořící účet. V případě státních dluhopisů se výnos pohybuje v jednotkách procent. Například průměrný roční výnos 6letého protiinflačního dluhopisu by se měl pohybovat okolo 1,5 %. Míra rizika je zde extrémně nízká, protože s nadsázkou lze říct, že peníze na vyplacení dluhopisů si stát může vždycky vytisknout. Výnos je však také velmi nízký a vzhledem k aktuální výši inflace je tato investice prodělečná. Spořící účty jsou na tom o něco lépe. Aktuální hodnoty výnosu z uložených peněz se pohybují okolo 3 %. I zde je však inflace neúprosná a hodnotu takto uložených peněz snižuje, jen o něco pomaleji než na běžném účtu.

Zdroj: Investopedia 2020

Druhým extrémem v bezpečnosti investic jsou progresivní instrumenty, například kryptoměny. Míra jejich rizika se v některých případech může přibližovat spíše loterii než investici, a to zejména u lidí, kteří s problematikou krypta nemají až takové zkušenosti. Někde uprostřed tohoto rizikového spektra bychom mohli najít investice do realit, které jsou dlouhodobě stabilním uchovatelem i zhodnotitelem investice, dále ETF a investiční fondy kopírující vývoj celých ekonomik a o něco rizikovější akcie konkrétních firem. 


Jaká rizika s sebou nese investování na platformě ROIER

Oproti akciím, které jsou “sázkou” na budoucí úspěch konkrétní firmy, je investování na ROIERu výrazně bezpečnější. Zároveň jde o typ investice, který je oproti státním dluhopisům mnohem výnosnější. Průměrný výnos investic na ROIERu se pohybuje těsně pod osmiprocentní hranicí (7,8 % p.a.)

Případné riziko je u ROIERu sníženo různými mechanismy. Základní bezpečnostní mechanismus vychází z podstaty fungování celého našeho ekosystému:

  • Investor investuje do portfolia nemovitostí, respektive do úvěrů na těchto nemovitostech.
  • Každá nemovitost, do níž lze investovat, je vlastněná družstvem.
  • Bedby s.r.o (provozovatel platformy ROIER) má vůči této nemovitosti zástavu pohledávky.
  • Na této zástavě se podílí i investor, takže i kdyby Bedby s.r.o nesplnil své závazky, může investor požadovat své plnění přímo od družstva.
  • Bedby s.r.o (provozovatel platformy ROIER) vůči němuž má investor smluvní vztah, je přímo uvedený v listu vlastnictví dané nemovitosti.
  • Pro případ nutnosti realizace zástavy má Bedby s.r.o. k dispozici notářský zápis o uznání dluhu s přímou vykonatelností. V praxi to znamená, že v případě nesplácení úvěru dlužníkem může okamžitě přistoupit k prodeji zástav. 
  • Navíc od svých partnerů, které financujeme, požadujeme kolaterál ve výši 3 měsíčních splátek úroků. Ten držíme vždy v hotovosti jako rezervu pro výplatu úroků Vám investorům pro případ zpoždění splátek u našich partnerů.
  • Své partnery financujeme maximálně do 70% LTV, která je stanovena nezávislým odhadcem.


Ochrana investora a jeho zájmů je tedy přímo integrovaná v samotném principu fungování platformy. Důležité také je, že se ROIER zaměřuje na hotové nemovitosti ve kterých bydlí lidé a tito lidé platí pravidelný nájem. Nejedná se tedy o development, který s sebou nese rizika spojená s růstem ceny stavebních materiálů a nejde ani o spekulaci na růst ceny nemovitosti. 

Pokud se o bezpečnosti investic na ROIERu chcete dozvědět více, mrkněte na nejčastěji kladené dotazy zde. Pakliže se zajímáte o aktuální investiční příležitosti na trhu s našimi nemovitostmi, prozkoumejte aktuální nabídku investic zde.

NOVINKY PRO INVESTORY

Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu

Podmínky zpracování osobních údajů
Úspěšně odesláno!
Něco se nepodařilo. Zkuste to prosím znovu.
HLAVNÍ STRANA
INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Jak investovat

Další články