Každý z nás nejspíš touží po světě, který je bezpečným místem. Jakmile ale pomyslný koráb civilizace vpluje do rozbouřených vod, začne být otázka bezpečí nás i našeho majetku vážným a významným tématem. Začneme se totiž obávat o zachování toho, co jindy považujeme za naprostou samozřejmost.
Otázka bezpečí se bytostně týká i investic, které jsou výsledkem naší dlouholeté práce a na které spoléháme jako na uchovatele námi vybudovaných hodnot. Každá investice s sebou nese určitou míru rizika, protože neexistuje žádný investiční instrument, který by stoprocentně garantoval budoucí výnos a uchování hodnoty investice. Krom rizika hraje při úvahách nad investicemi důležitou roli také čas. Ten s sebou při pohledu do budoucnosti sice nese spoustu neznámých, na druhou stranu ale dokáže vyrovnávat různé propady trhů a “zplošťovat” rostoucí křivku výnosů.
Mezi investice s nízkou mírou rizika, které označujeme za konzervativní, patří hlavně státní dluhopisy a bankovní produkty jako spořící účet. V případě státních dluhopisů se výnos pohybuje v jednotkách procent. Například průměrný roční výnos 6letého protiinflačního dluhopisu by se měl pohybovat okolo 1,5 %. Míra rizika je zde extrémně nízká, protože s nadsázkou lze říct, že peníze na vyplacení dluhopisů si stát může vždycky vytisknout. Výnos je však také velmi nízký a vzhledem k aktuální výši inflace je tato investice prodělečná. Spořící účty jsou na tom o něco lépe. Aktuální hodnoty výnosu z uložených peněz se pohybují okolo 3 %. I zde je však inflace neúprosná a hodnotu takto uložených peněz snižuje, jen o něco pomaleji než na běžném účtu.
Druhým extrémem v bezpečnosti investic jsou progresivní instrumenty, například kryptoměny. Míra jejich rizika se v některých případech může přibližovat spíše loterii než investici, a to zejména u lidí, kteří s problematikou krypta nemají až takové zkušenosti. Někde uprostřed tohoto rizikového spektra bychom mohli najít investice do realit, které jsou dlouhodobě stabilním uchovatelem i zhodnotitelem investice, dále ETF a investiční fondy kopírující vývoj celých ekonomik a o něco rizikovější akcie konkrétních firem.
Oproti akciím, které jsou “sázkou” na budoucí úspěch konkrétní firmy, je investování na ROIERu výrazně bezpečnější. Zároveň jde o typ investice, který je oproti státním dluhopisům mnohem výnosnější. Průměrný výnos investic na ROIERu se pohybuje těsně pod osmiprocentní hranicí (7,8 % p.a.)
Případné riziko je u ROIERu sníženo různými mechanismy. Základní bezpečnostní mechanismus vychází z podstaty fungování celého našeho ekosystému:
Ochrana investora a jeho zájmů je tedy přímo integrovaná v samotném principu fungování platformy. Důležité také je, že se ROIER zaměřuje na hotové nemovitosti ve kterých bydlí lidé a tito lidé platí pravidelný nájem. Nejedná se tedy o development, který s sebou nese rizika spojená s růstem ceny stavebních materiálů a nejde ani o spekulaci na růst ceny nemovitosti.
Pokud se o bezpečnosti investic na ROIERu chcete dozvědět více, mrkněte na nejčastěji kladené dotazy zde. Pakliže se zajímáte o aktuální investiční příležitosti na trhu s našimi nemovitostmi, prozkoumejte aktuální nabídku investic zde.
Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu