75 % Čechů je zvyklých pravidelně spořit. Více než polovina lidí tyto peníze střádá na spořících účtech

Roier
17. 10. 2021

Spořící účet a penzijní spoření patří mezi nejoblíbenější způsoby, ke kterým se Češi uchylují při spoření financí. Jen čtvrtina lidí se zabývá investováním a zhodnocením svých úspor, a to navzdory tomu, že se vysoké inflace obává 80 % z nich. Máme k dispozici výsledky průzkumu, který proběhl na reprezentativním vzorku 1050 respondentů z různých krajů České republiky. Průzkum byl proveden přes Instant Research agentury Ipsos ve spolupráci s investiční platformou ROIER.

Potřebu spořit na horší časy sdílejí všechny věkové skupiny obdobně a v různých věkových pásmech dochází jen k nepatrným rozdílům v řádu jednotek procent: 75,3 % (25-34 let), 72,1 % (35-44 let), 78,4 % (45-54 let) a 76,5 % (55-65 let). Muži jsou zvyklí spořit o něco více než ženy (78,7 % oproti 71,7 %).

Podstatnější rozdíly už najdeme, podíváme-li se na spořící návyky z hlediska geografického. Nejextrémější rozdíl je mezi krajem Libereckým, kde na otázku spoření odpovídá kladně pouze 62,5 % respondentů. Naopak nejzodpovědněji se k šetření na horší časy staví lidé z Vysočiny podílem 83,6 %.

“Při interpretaci dat výzkumu nás mimo jiné zaujala i pozitivní korelace mezi spořením a dosaženým vzděláním,” popisuje výsledky ankety David Bystrzycki, zakladatel platformy ROIER a zadavatel průzkumu. “Rozdíl ve spoření mezi lidmi se základním vzděláním a vysokoškolským vzděláním je 23,3 %.” Z průzkumu vyplývá, že lidé se základním vzděláním spoří v 63,3 % případů. Následuje více než patnáctiprocentní rozdíl, neboť peníze stranou si odkládá 80,7 % středoškoláků. U vysokoškoláků si spoří skoro 9 z 10 respondentů, přesně 87,6 %.

Téměř tři čtvrtiny respondentů (71,4 %) se shodují v důvodu spoření, kterým je potřeba vytvořit si finanční polštář. Nadpoloviční většina se dívá na stav veřejných financí v ČR střízlivě a odkládá si své peníze na důchod, konkrétně jde o 61,8 % respondentů.

Podle Bystrzyckého je přístup Čechů ke spoření spíše konzervativní. “Jako nejatraktivnější bankovní produkt se Čechům stále jeví penzijní spoření. Tímto způsobem střádá peníze 61,3 % lidí. Druhou nejoblíbenější formou je spořící účet, který používá 51,1 % respondentů a pouze 26,7 % investuje.”

NOVINKY PRO INVESTORY

Zanechte nám svou e-mailovou adresu a neuniknou vám novinky a investiční příležitosti na ROIERu

Podmínky zpracování osobních údajů
Úspěšně odesláno!
Něco se nepodařilo. Zkuste to prosím znovu.
HLAVNÍ STRANA
INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Jak investovat

Další články